Každé místo má svůj příběh, poznejte ten náš... Naše neotřelá expozice zaujme malé i velké! Přijďte se o tom přesvědčit.
Klasické prohlídky
V rámci komentované prohlídky s námi nahlédnete do života zámeckých pánů, ale i obyčejných lidí. Dozvíte se mnohé zajímavosti např. o slavném alchymistovi Michalu Sendivojovi, který působil i na dvoře samotného Rudolfa II., přiblížíme Vám rod Eichendorffů, časy Hospodyňsko-hospodářské školy, dozvíte se více o životě lidí na Hlučínsku v 19. stol. a společně otevřeme dveře do pravěku... Součástí okruhu je prohlídka zámecké kaple s jedinečnou stropní freskou.
Prohlídky zámecké kaple
Barokní kaple s jedinečnou stropní freskou je jediné místo, které nebylo zasaženo zničujícím požárem. Freska prošla v roce 2019 komplexním restaurováním, díky němuž ji dnes můžeme opět obdivovat v původních jasných barokních barvách.
Zámecká kaple je jediné místo na zámku, které nebylo zasaženo devastujícím požárem v roce 1937. Kaple je zasvěcena archandělu Michaelovi a první zprávu o ní máme z roku 1662. Je postavena v barokním slohu a překlenuta značně vysokou kopulí nesenou pilíři. Bohatá výzdoba kaple pochází z roku 1730, krátce po celkové vrcholně barokní přestavbě zámku v letech 1721-28.
Stropní iluzivní freska představuje Nanebevzetí Panny Marie s alegorickými výjevy čtyř světadílů, postavami církevních otců a mučedníků a je dílem Františka Řehoře Ignáce Ecksteina. Tento brněnský malíř byl důsledným zastáncem italského iluzionizmu, u nějž byla nutností znalost matematiky, perspektivy a geometrie. Šlo o hlavního představitele tehdejší nástěnné malby na Moravě a ve Slezsku, jeho díla dodnes najdeme na Pernštějně, Velehradě či zámku v Miloticích. Freska prošla v roce 2019 komplexním restaurováním, které provedla ak. mal. Romana Balcarová se svým týmem, a díky němuž ji dnes můžeme opět obdivovat v původních jasných barokních barvách.
Oltář s výzdobou spolu s hebrejským nápisem JAHVE v Božím oku vytvořil opavský sochař Jan Jiří Lehner. Jeho dílem je rovněž výzdoba portálu nad vstupem do zámku a sošky dvou putti na nádvoří. Jde o nejvýznamnějšího sochaře českého Slezska a jeho práce jsou dochovány v Opavě, Těšíně a jinde. Olejomalba na oltářním obraze představuje „Pád andělů“ a je dílem malíře Josefa Sterna.
Dnes je kaple opět vysvěcená, proto se zde konají pravidelně mše svaté, dále příležitostné koncerty a výstavy. Pokud spěcháte a nemáte čas na prohlídku celé expozice, můžete si zámeckou kapli prohlédnout samostatně bez průvodce.
Prohlídka s průvodcem začíná vždy v celou hodinu (mimo 12:00 – polední pauza).
Začátky pravidelných prohlídek: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00.
Délka prohlídky cca 45 min.
Zámecký park
Zámek v Kravařích je zasazen do romantického parku, který založili již Eichendorffové, původní majitelé zámku, ve druhé polovině 18. století. Z této doby pocházejí nejstarší duby na staré dubové aleji, vedoucí od zámku podél náhonu na rybník. Původně byla zámecká zahrada situována od zámku severovýchodním směrem.
Dnes prochází parkem nadregionální cyklostezka č. 55, vedoucí z Krnova do Ostravy, a také stezka pro pěší, při níž si vychutnáte malebné výhledy na zámek, a to v každém ročním období. V parku o rozloze 21 hektarů roste téměř sto forem listnatých i jehličnatých dřevin včetně opravdových skvostů a je protkán potůčky, rybníky a romantickými zákoutími. Také se zde hraje golf na osmnáctijamkovém hřišti, které se rozkládá částečně na katastru sousední obce Velké Hoštice.
Zámek Kravaře se nachází na jihovýchodním okraji města Kravaře a navazuje na něj rozlehlý park, jehož větší část dnes slouží jako golfové hřiště. Zámek je hodnotnou památkou barokní architektury ve Slezsku, dnes je majetkem města a sídlem Zámeckého muzea.
Po předložení karty na pokladně (v turistickém informačním centru), Vám bude poskytnuta sleva 20 % na komentované prohlídky.